II respublikinis akordeono muzikos festivalis VARĖNA 2012

Šį penktadienį, balandžio 27 dieną, Varėnoje skambės akordeono muzikos garsai. Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokykla antrus metus iš eilės organizuoja II republikinį akordeono muzikos festivalį, tokiu būdu paminėdama pasaulinę akordeono dieną. Šiais metais festivalio renginiai bus skirti Astoro Piazzollos 90 – osioms gimimo ir 20 – osioms mirties metinėms.

Astor Piazzolla ( g. 1921 m. kovo 11 d. Mar del Platoje – m. 1992 m. liepos 4 d. Buenos Airėse ) – Argentinos tango kompozitorius, bandonijos virtuozas, tradicinio tango revoliucionierius, sukūręs “naująjį tango” (Tango nuevo) į didžiąsias koncertines sales iškėlęs liaudies instrumentą, akordeono pirmtaką – bandoniją. Kompozitoriaus kūrybai įtaką darė džiazo, klasikinė, tradicinio tango muzika, didelę reikšmę turėjo pažintis su legendiniu Argentinos tango muzikos atlikėju Carlos Gardel, studijos pas Sergėjų Rachmaninovą ir Nadią Boulanger. Per paskutiniuosius 10 gyvenimo metų Piazzolla sukūrė virš 300 tango, 50 melodijų kino filmams, muziką spektakliams, baletams, rengė koncertus Lotynų Amerikos, Europos, JAV miestuose. Per ilgametę karjerą savo pasirodymais A. Piazzolla pasaulyje pelnė didelį pripažinimą, gimtojoje Argentinoje buvo pramintas „El Gran Ástor“ (“Didžiuoju Astor’u”), o 1992 m. Piazzolla kūrinys „Oblivion“ (“Užmarštin”) buvo nominuotas Grammy apdovanojimui, kaip geriausia instrumentinė kompozicija.

A. Piazzoll’os išskirtinio savito kūrybos braižo neįmanoma supainioti su jokio kito kompozitoriaus kūryba. Piazzoll’os tango melodijos ir ritmas kiekvienam klausytojui atpažįstamas alsuojančia aistra, meile, nusivylimu ir viltim, ilgesiu ir svajonėm, Piazzoll’os muzikos žodžiais apibūdinti neįmanoma, jo muziką reikia jausti, o kartą išgirdus, jos neįmanoma pamiršti.

Šiandieną Piazzoll’os tango yra neatsiejama akordeono repertuaro dalis. Įvairios aranžuotės, atliekamos akordeonu solo, ansamblių, orkestrų sudėtyse skamba tiek muzikos mokyklose, tiek reikšmingiausiose pasaulio koncertų salėse.

 II respublikiniame akordeono muzikos festivalyje VARĖNA 2012 publika su Piazzollos tango muzika susipažindins įvairiais lygmenimis.
     11. 00 val. Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos (buvusios Varėnos muzikos mokyklos) koncertų salėje vyks Lietuvos muzikos ir meno mokyklų mokinių koncertas, kuriame skambės nemažai vaikų atliekamų Piazzollos kūrinių. Lyginant su pernykščiu festivaliu, šiemet sulaukta kur kas daugiau dalyvių paraiškų, šiais metais dalyvauja 17 mokyklų iš Vilniaus, Kauno, Biržų, Rūdiškių, Rudaminos, Nemenčinės, Šalčininkų rajono, Alytaus, Prienų, Eišiškių, Vilkaviškio,Varėnos, atvyksta 44 pedagogai, pusantro šimto solistų, akordeonistų ir mišrios sudėties ansamblių, Vilniaus Algirdo muzikos mokykla kartu su solistais ir ansambliais deleguos akordeonininkų orkestrą.

     14.00 val. Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokykloje vyks seminaras „Astor Piazzolla kūrinių atlikimo specifika“. Metodinius pranešimus skaitys ir atviras meistriškumo pamokas ves dvi lektorės: Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos mokytoja metodininkė, per ilgametę pedagoginio darbo patirtį išugdžiusi eilę respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatų, atlikėja Vida Knizikevičiūtė (metodinio pranešimo tema „A. Piazzoll’os gyvenimo ir kūrybos apžvalga” ) bei grupės „4Tango“ ( atliekančios daugiausiai A. Piazzoll‘os tango ) įkūrėja, atlikėja bei Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos muzikos mokytoja metodininkė Kristina Žebrauskaitė – Šileikienė (metodinio pranešimo tema „A.Piazzoll’os kūrybos interpretacijos ir aranžuotės ypatumai“).

     17.00 val. Varėnos kultūros centre rajono gyventojai ir svečiai turės neeilinę progą išgirsti specialų A. Piazzoll‘os tango projektą, kurį pristatys Lietuvoje ir svečiose šalyse žinomi atlikėjai: Miglė Vilčiauskaitė (vokalas), Saulė Rinkevičiūtė (smuikas), Rūta Rinkevičiūtė (fortepijonas) ir Nerijus Bakula (akordeonas).

Miglė Vilčiauskaitė – Migloko žiniasklaidoje vadinama viena perspektyviausių lietuviškos scenos atlikėjų. Ji – netradicinio vokalo savininkė, jos kūryba netelpa į jokius stilistinius rėmus ar formatą. Migloko kūryba pasižymi meniniais adiovizualiniais eksperimentais, kuriuos galima išvysti pačios autorės savo dainoms sukurtuose video klipuose.
Dainininkė koncertavo JAV, Rusijoje, Baltarusijoje, jos kurtos dainos skambėjo ir kaip TV reklamų garso takeliai.

Smuikininkė Saulė ir pianistė Rūta Rinkevičiūtės gimė Vilniuje, garsių muzikų šeimoje. Saulė Rinkevičiūtė baigė M.K.Čiurlionio menų mokyklą (doc. Undinės Jagėlaitės klasė). 2005 m. Saulė įstojo į Gnesinų muzikos akademiją Maskvoje, o jau po metų smuikininkei buvo suteikta Rusijos stipendija studijuoti Maskvos P.Čaikovskio konservatorijoje garsaus smuikininko Maksimo Fedotovo klasėje, kurią su pagyrimu baigė 2010 metais.
Muzikinis solistės kelias prasidėjo vos vienuolikos, kuomet teko groti su Lietuvos valstybiniu simfoniniu, Šv. Kristoforo kameriniu orkestrais, Klaipėdos muzikinio teatro orkestru).
Saulė Rinkevičiūtė – daugelio tarptautinių konkursų laureatė, įvairių festivalių ir meistriškumo kursų dalyvė, aktyviai koncertuoja Lietuvoje, Latvijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, P. Korėjoje su skirtingais simfoniniais bei kameriniais orkestrais. Dalyvauja įvairiuose festivaliuose ir koncertų cikluose, kartu su žymiausiais pasaulio atlikėjais, tokiais kaip N.Gutman, N.Kogan, A. Paley.

Rūta Rinkevičiūtė 2002 baigė M.K.Čiurlionio menų mokyklą (Petro Geniušo fortepijono klasę). 2007 baigė Maskvos P.Čaikovskio konservatoriją ir šiuo metu yra šios konservatorijos aspirantė (Ksenija Knorr klasėje).
R.Rinkevičiūtė yra tarptautinių pianistų konkursų Graikijoje („Konzerteum of City Makropoulon”, 1999) ir Italijoje (2000) laureatė.
Solistė koncertuoja su įvairiais simfoniniais orkestrais Lietuvoje ir užsienyje, dalyvauja festivaliuose, muzikos forumuose. Jos repertuare J.Haydno, E.Griego, F.Chopeno, P.Čaikovskio, F.Mendelssohno, S.Rachmaninovo, S.Prokofievo kūriniai fortepijonui solo ir su orkestru.
Grįžusios į Lietuvą seserys aktyviai rengia muzikinius projektus. Šio dueto repertuare – klasikiniai, šiuolaikiniai, elektroninės muzikos kūriniai bei eksperimentai.

Nerijus Bakula., Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventas, tarptautinių ir respublikinių konkursų lauretas. Groja pop, jazz, tango, world muziką su žinomais muzikantais ir daininikais: Evelina Sašenko, Julija Jačėnaite, Eugenijum Chrebtovu, Valentina Jaronskaja, Egle Sirvydyte, Sauliumi Petreikiu. Grojo su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, ilgą laiko tarpą buvo akordeonistų trio „Chill’out“ narys su kuriuo aktyviai koncertavo , bei dalyvavo konkursuose, Lietuvoje ir už jos ribų. Koncertavo Italijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Prancūzijoje, Ukrainoje, Slovėnijoje, Danijoje. Su įvairiais ansambliais dalyvavo Vilniaus, Birštono, Nidos, Panevėžio džiazo festivaliuose.
Šiuo metu koncertuoja ir dirba pedagoginį darbą Vilniuje ir Varėnoje.

Festivalio organizatoriai nuošrdžiai tikisi, jog II respublikinis akordeono muzikos festivalis VARĖNA 2012 profesionalios akordeono muzikos renginiais įsilies į kultūrinį Varėnos rajono gyvenimą, sulauks didelio varėniškių susidomėjimo ir lankomumo nemokamuose festivalio renginiuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *