Tarptautinis akordeonistų konkursas „Pasaulio trofėjus“ („Trophee Mondial“) pasibaigė, tačiau teigiamos emocijos dar neslūgsta. 64-jį kartą vis kitoje šalyje organizuojamas renginys pirmą kartą vyko Lietuvoje. Jį organizavo Lietuvos nacionalinė akordeonistų sąjunga, Vytauto Didžiojo universitetas ir Pasaulinė akordeonistų konfederacija. Visą savaitę Kaunas vėl galėjo vadintis laikinąja sostine. Tik šįkart tai buvo siejama su laikinuoju akordeono pasaulio centru, kur susirinko dalyviai iš daugiau nei 20 skirtingų pasaulio šalių. Jie varžėsi įvairiose kategorijose suskirstytose pagal atlikėjų amžių ir atliekamos muzikos žanrą.
Verta pasidžiaugti visų konkursantų pasirodymais, tačiau vis tik norisi pabrėžti mūsų tautiečių pasiekimus. Kiekvienas dalyvavęs „Pasaulio trofėjuje“ jau yra laimėtojas, nes tikrai ne visi gali varžytis tokio lygio konkursuose. Tai laimėjimas pačiam sau, tam tikras naujas muzikinės karjeros laiptelis, paspirtis toliau gilintis į akordeono atlikimo meną.
Pagrindinės konkurso „Senior Classique“ kategorijos dalyvių muzikinės varžytuvės nusidriekė per 3 etapus. Džiugu, kad mūsų lietuviai juos visus sėkmingai įveikė. Bendroje įskaitoje Laimonas Salijus užėmė 2 vietą, o Augustinas Rakauskas – 4. Tai pirmą kartą pasiektas itin aukštas rezultatas tokio prestižinio lygio konkurse. Šios kategorijos laimėtoja tapo akordeonistė iš Kinijos Jainan Tian.
Jauniausioje National Trophee amžiaus grupėje visus aukščiausius laurus nuskynė lietuviai: pirmoji vieta atiteko Jonui Vozbutui, antroji – Lizzi Mantui Leonardo, trečioji – Mantui Girdzijauskui. Taip pat sveikiname Austėją Nociūtę (4 vieta) bei Titą Trusovą (7 vieta).
National Trophee kategorija iki 12 metų amžiaus pasižymėjo itin gausia lietuvių delegacija – iš septynių konkursantų šeši buvo lietuviai. Pirmąją vietą čia iškovojo akordeonistas Faustas Labanauskas, antrą – Mindaugas Sadauskas, trečią – Steponas Lukoševičius. Būtina pasidžiaugti ir Daniele Arlickaite (5 vieta), Roku Meškausku (6 vieta), Egle Kazakevičiūte (7 vieta). Tos pačios kategorijos amžiaus grupėje iki 15 metų taip pat triumfavo lietuvis Vilius Mažeika. Jo jaunasis kolega Pranciškus Macevičius užėmė 3 vietą. Taip pat sėkmingai sudalyvavo Matas Reimoris (5 vieta) bei Vaidas Ališauskas (8 vieta),.
National Trophee iki 18 metų vėlgi pasižymėjo lietuvių gausumu. Čia pasirodė Algirdas Benetis, Darius Burinskis, Akvilė Volbergaitė, Dainius Rutkauskas, Mantas Lukauskas, Žygimantas Baltrūnas, Emilis Čepulis. Pastarieji išvardintąja tvarka pasidalino 3-9 vietas.
Vyriausioje National Trophee amžiaus grupėje dalyvavo Agnė Daučianskaitė ir Tautvydas Jurkša, kurie pasidalino 10 bei 11 vietas.
Išties originali buvo World Music kategorija, kurioje tarp įdomių Rusijos scenos žvaigždžių pasirodė ir keli ansambliai iš Lietuvos. Smuiko bei akordeono (Mildos Kazakevičiūtės, Laimono Salijaus) duetas laimėjo antrą vietą, o kvartetas Ma‘Tango – trečią. Abiejuose ansambliuose savo dalyvavimu itin pasižymėjo akordeonistas Laimonas Salijus.
Nors Variete grupėje atstovų iš Lietuvos neturėjome, tačiau galime pasidžiaugti dviejų puikių rusų akordeonistų pasirodymais. Nikolay Ovchinnikov (Junior Variete) ir Sergey Lobkov (Senior Variete) užėmė pirmąsias vietas.
Bene gausiausioje Junior Classique kategorijoje vyravo tikrai karšta atmosfera, kadangi jaunieji muzikai turėjo išbandyti savo jėgas dviejuose turuose. Puiku, jog visiems trims lietuviams pavyko sėkmingai patekti į antrąjį etapą. Bendrieji rezultatai atrodė taip: Eglė Bartkevičiūtė – 7 vieta, Daumantas Stundžia – 9 vieta, Gytis Kaušius – 10 vieta.
Šeštadienį (rugsėjo 27d.) visi laureatai susirinko Kauno valstybinėje filharmonijoje, kur baigiamojoje ceremonijoje buvo apdovanoti už pasiekimus konkurse. Čia pat įvyko ir koncertas, kuriame pasirodė beveik visi konkurso pirmųjų vietų laimėtojai.
Visai Lietuvos akordeono muzikos bendruomenei rengti šį konkursą buvo išties didelė garbė ir galimybė atkreipti dėmesį į mūsų šalyje sparčiai besiplečiantį akordeono virtuozų bei juo atliekamos muzikos mėgėjų ratą. Kaip pats tarptautinės akordeonistų konfederacijos prezidentas Frederic Deschamps sakė per atidarymo ceremoniją, jog yra verta tokio lygio renginius organizuoti būtent mažesniuose miestuose, kad kuo ryškiau atsiskleistų instrumento populiarėjimo tendencija. O Kaune tai atsiskleidė su kaupu ir buvo įrodyta, kad Lietuvos akordeono mokykla sparčiai plečiasi ir pritraukia vis daugiau gerbėjų.
Dėkojame visai Lietuvos akordeono muzikos bendruomenei, konkurso organizatoriams, dalyviams bei svečiams, be kurių konkursas nebūtų toks įdomus ir intriguojantis. Tikimės, jog tai pirmas, tačiau tikrai ne paskutinis kartas kuomet Lietuvoje rengiami tokio lygio tarptautiniai akordeono muzikos renginiai.