Pirmą kartą Lietuvoje bus rengiamas Pasaulio akordeonistų konkursas

Šie metai Lietuvai – tarsi nesibaigiantis ištaigingas pokylis. Vasario 16 – ają paminėjome valstybės atkūrimo šimtmetį ir, regis, švenčiame dar ir šiandieną – visus metus mūsų šalį puošia įvairūs meniniai bei kultūriniai renginiai. Dar viena didi ir garbinga šventė Lietuvai – tai šiemet mūsų šalyje rengiamas tarptautinio dėmesio bei pripažinimo susilaukęs prestižinis akordeono atlikėjų konkursas “Pasaulio taurė“. 71 – ąjį kartą pasaulyje organizuojamas konkursas paskutinę rugsėjo savaitę atkeliaus į laikinąją sostinę – Kauną  – ir padovanos neužmirštamą šventę visiems akordeono muzikos gurmanams. Nors Kaunas dar  tik 2022 m. taps Europos kultūros sostine, tačiau galimybė organizuoti tokio lygio meninį renginį leidžia jau šiandien gyventi ateities nuotaikomis.  Pasaulinio lygio atlikėjus, pakeriančius savo meistriškumu bei artistišku subtilumu iš viso pasaulio sukviesiantis konkursas – didelis iššūkis ir atsakomybė Kauno miestui, tad keletą konkurso uždavinių bei detalių mums atskleidžia Veiverių Antano Kučingio meno mokyklos direktorius bei Lietuvos nacionalinės akordeonistų sąjungos vice prezidentas Mindaugas Labanauskas.
Šiemet mūsų šalyje organizuojamas pasaulinio lygio akordeono konkursas “Pasaulio Taurė”. Kokia šio renginio svarba mūsų tautai?
Akordeonistų konkursas “COUPE MONDIALE” (PASAULIO TAURĖ) yra pasaulinis kultūrinis renginys, kuris kiekvienais metais keliauja po įvairias šalis. Mes perėmėme estafetę iš Italijos, kur 2017 m. vyko jubiliejinis, 70 – asis pasaulio akordeonistų konkursas ir estafetės lazdelę perduosime Kinijai. Kiekvieno profesionalaus akordeonisto siekis ir svajonė yra tapti šio konkurso laureatu ir įsiamžinti pasaulio akordeono istorijoje tarp pačių geriausių muzikantų. Tai lyg akordeono meno šlovės galerija. Konkursas pritraukia pačius geriausius muzikantus iš viso pasaulio, kurie varžosi skirtingose pagal žanrą kategorijose – nuo rimtosios klasikinės muzikos iki prancūziško stiliaus „varjetė“. 
Rugsėjo 25 – 30 dienomis, iškart po Popiežiaus vizito, savaitę laiko Kaune muzikuos atstovai iš 19 šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Italijos, Serbijos, Rusijos, Baltarusijos, Portugalijos, Vengrijos, Moldavijos, JAV, Kinijos, Ukrainos, Prancūzijos, Makedonijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Kazachstano ir Suomijos. Iš viso konkurse varžysis 106 akordeono virtuozai, savo šalių akordeono muzikos ambasadoriai, įveikę nacionalines atrankas. Bus surengta daugiau kaip 15 atvirų, nemokamų koncertų – daugiau kaip 40 valandų nepertraukiamai atliekamos akordeono muzikos. Įdomus koncertas laukia visų 30 dieną, kai koncertuos pasaulio akordeonistų orkestras (vadovė J.C.Somers – JAV). Šis orkestras jungia viso pasaulio pedagogus bei  atlikėjus ir jau 10 – ąjį kartą konkurso metu dovanoja koncertinę programą.
Visai Lietuvai ir Kaunui tai naujas ir  ypač svarbus savo daugiakultūre įvairove renginys, išskirtinai propaguojantis akordeono meno žanrą. Ypač  renginys naudingas Lietuvos akordeono klasių mokytojams, kurie neišvykdami iš šalies galės susipažinti su viso pasaulio akordeono mokyklomis, mokymo- atlikimo technika/manieromis, naujausiu repertuaru. O miestiečiams ir svečiams tai  puiki proga nemokamai lankyti renginius nuo konkursantų perklausų iki vakarinių koncertų, kurie yra atviri ir taip pat nemokami. Pasak gerbiamo Kauno miesto  mero Visvaldo  Matijošaičio, Kaunas jau gyvena Europos kultūros sostinės laukimo nuotaikomis, o šis įvykis tik sustiprina jausmą, jog Kaunas gali būti pasaulinių renginių traukos centras.
 
Lietuvos visuomenėje vis populiarėja akordeonas ir jo muzika. Ar tam gali turėti įtakos šis konkursas?
Akordeonas Lietuvoje populiarėja Lietuvos atlikėjų dėka. Mūsų žinomiausi – Martynas Levickis, Laimonas Salijus, Augustinas Rakauskas – yra šio konkurso dalyviai ir laureatai. Martynas Levickis 2010 m. Kroatijoje, Varaždin mieste vykusiame konkurse vieno turo kategorijoje iškovojo  1 – ąją vietą. Metais anksčiau, 2009 – aisiais, Romas Morkūnas Naujojoje Zelandijoje vykusiame konkurse toje pačioje kategorijoje laimėjo 3 – ią vietą. Laimonas Salijus ir Augustinas Rakauskas gali pasigirti laimėjimais pagrindinėje – trijų turų kategorijoje –  Laimonas Salijus – 2014 m. Austrijoje, Zalcburge, laimėjo 2 – ąją vietą, Augustinas Rakauskas 2011 m. Kinijoje, kur buvo ypač didelė konkurencija, iškovojo 5-ąją vietą. Kamerinių ansablių kategorijoje Augustino Rakausko ir Gretos Staponkutės (altas) duetas 2017 m. Italijoje laimėjo 3-ąją vietą. Tai parodo aukštą mūsų atlikėjų lygį ir pripažinimą. Tuo pačiu tai nutiesė kelią iki šių metų konkurso, kuris vyksta pas mus, Kaune. Ne kiekvienais metais netgi ir didžiosios pasaulio valstybės gali deleguoti tinkamo lygio atlikėjus į “Pasaulio taurę”. Manau, kad pasaulio kontekste mūsų talentingiausių akordeonistų pasiekimus galime drąsiai lyginti su lietuviško krepšinio pasiekimais ir žinomumu pasaulyje. Populiarėjantis akordeonas Lietuvoje ir kitose šalyse, be jokios abejonės, tai ir šios pasaulinės akordeonistų olimpiados nuopelnas.
Su kokiais didžiausiais sunkumais susiduriate organizuodami tokio masto konkursą?
Turiu didžiulę patirtį organizuojant tarptautinius renginius, tačiau administruoti tokios apimties konkursą yra labai įdomu ir tuo pat metu nelengva. Tenka spręsti apgyvendinimo, maitinimo, transporto, žiniasklaidos ir kitus klausimus. Didžiausias rūpestis buvo konkurso biudžetas. Pagal kontraktą privalome išmokėti piniginius prizus konkurso nugalėtojams, o tai labai išaugina bendrą konkurso biudžetą. Džiaugiuosi, kad tai jau išspręsta ir šis iššūkis įveiktas. Didžiausias sunkumas – pats konkurso įgyvendinimas- dar laukia priešakyje –  tai konkurso perklausų bei koncertų organizavimas. Tačiau mūsų organizacija (Lietuvos nacionalinė akordeonistų sąjunga) vienija visos Lietuvos akordeono mokytojus, studentus, kurie ir prisidės prie bendro komandinio darbo.
 
Ar, jūsų manymu, Lietuvą atstovaujantys atlikėjai yra pakankamai kompetentingi atstovauti mūsų šalį ir varžytis su tarptautinio pripažinimo sulaukusiais atlikėjais?
Maloni staigmena, kad šiame konkurse dalyvauti paraiškas pateikė net 10 Lietuvos atstovų. Pagal dalyvių skaičių esame antri  –  po Rusijos delegatų. Kauno VDU muzikos akademijos studentai aktyviai rengiasi konkursui vadovaujami šaunių mūsų pedagogų –prof. Kazio Stonkaus, Gražinos Lukošienės, Gintaro Mameniškio, Povilo Velikio. Turime aukšto lygio akordeono mokyklą Lietuvoje, Kaune, kuri apima muzikos mokyklas, konservatoriją  ir universitetą. Ypatingai garsi Kauno J.Gruodžio konservatorija, kurios mokytoja – ekspertė Gražina Lukošienė yra visų mūsų mokytoja. Turime aukšto lygio akordeono mokyklą Lietuvoje, Kaune, kuri apima muzikos mokyklas, konservatoriją  ir universitetą. Tikiu, kad turime daug šansų, jog “Pasaulio taurė” liks Lietuvoje, to ir linkiu visiems Lietuvos atstovams.
 
Kuo šis konkursas reikšmingas Lietuvos kultūros istorijai?
Kaip minėjau, šis konkursas yra žavus tuo, jog jis yra “keliaujantis” per pasaulį kultūrinis renginys. Yra išsamus internetinis portalas www.coupemondiale.org ,kuriame mūsų šalies vardas išliks pasaulio akordeono kultūros istorijoje. Per 71 metus pirmą kartą “Pasaulio taurė” vyksta Kaune. Manau, kad tai nemažas laiptelis, “apšildantis renginys” Kaunui ruošiantis tapti Europos kultūros sostine 2022 metais. 
Ką jums pačiam reiškia šis konkursas?
Pats esu baigęs universitetines akordeono studijas, tad akordeonas – mano instrumentas! Man didelis džiaugsmas dalyvauti organizuojant šį konkursą. Konkurso metu vyks ir pasaulio akordeonistų kongresas, kuriame dalyvaus daugiau nei 40 valstybių žymiausi padagogai atlikėjai, įvairių veiklų akordeonui organizatoriai. Man tai – unikali galimybė užmegzti naujas pažintis, plėtoti ateities planus ir numatyti naujas veiklas su jau esamais ir naujais kolegomis.
Konkursas truks visą savaitę. O kokie tolimesni planai?
Tai bus įdomi ir tuo pačiu nelengva savaitė. Didžioji dalis svečių išvyks spalio 1 d. Tik tuomet galėsiu sugrįžti į savo kasdienybę, kuri taip pat yra įdomi ir kūrybinga – vadovauju Veiverių Antano Kučingio meno mokyklai. Su mokyklos bendruomene ruošimės švęsti Mokytojo dieną. Spalio pabaigoje planuojame išvyką su talentingiausiais mokiniais į tarptautinį muzikantų konkursą Budapešte bei Vienoje. O ateinantį pavasarį organizuosime mūsų tradicinį konkursą jauniesiems akordeonistams – “Ascoltate”, organizuojamą Kauno krašto akordeonistų draugijos (pirmininkė Gražina Lukošienė). Tai bus jau 13 – asis konkursas, kuris vyksta kas dvejus metus.
 
 
Islanda Kaušiūtė

 

 
Nuotraukoje:
Miljan Bjeletic (akordeono profesorius Serbia), Gražina Lukošienė (Kauno akordeonistų draugijos pirmininkė, LNAS vice-prezidentė, Kauno J.Gruodžio konservatorijos mokytoja – ekspertė) Mindaugas Labanauskas (autorė Janė Macevičienė)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *