Interviu su Mirco Patarini 

Paskutinę rugsėjo savaitę Kauno mieste vykstantis 71 – asis pasaulinis akordeonistų konkursas “Pasaulio taurė” (“Coupe Mondiale”) nepaliaujamai stebina savo dalyvių iš 19 pasaulio šalių profesionalumu ir artistiškumu. Į Lietuvą atvykęs konkursas į komisiją sukvietė daugiau nei 50 žiuri narių – akordeono pasaulyje puikiai pažįstamų bei gerbiamų veidų, vienas jų – žinomas Italijos akordeonistas, pasaulio akordeonistų asociacijos prezidentas Mirco Patarini. 1966 m. gegužės 26 d. gimęs M. Patarini yra daugkartinis įvairių tarptautinių akordeono konkursų žiuri narys bei pirmininkas, taip pat profesionalus atlikėjas, su savo koncertine programa aplankęs daugelį pasaulio šalių: Vokietiją, Šveicariją, Ispaniją, Olandiją, Egiptą, Braziliją, JAV, N. Zelandiją, Japoniją, Kiniją ir kt., taip pat koncertavęs su pasaulio scenos grandais kaip Luciano Pavarotti ir Nicola Piovani. M. Patarini, kartu su broliais Leonardo ir Luciano Menghini, yra ir firmos “Scandalli Accordions S.r.l.” savininkas ir kompanijos prezidentas, o nuo 2017 m. eina Pasaulio akordeonistų konfederacijos (Confédération Internationale des Accordéonistes –  CIA) prezidento pareigas. Viena reikšmingiausių figūrų akordeono muzikos pasaulyje su Lietuvos nacionaline akordeonistų sąjunga pasidalino mintimis apie Kaune vykstantį konkursą “Pasaulio taurė”, taip pat išskyrė problemas bei svarbiausius artistų uždavinius.
 
Pone Mirco Patarini, jūs jau ne vieną kartą esate aplankęs Lietuvą. Koks susidarė įspūdis apie mūsų atlikėjus, akordeono pedagogus?
Manau, jog pirmąkart Lietuvą aplankiau prieš daugiau nei 10 metų, kuomet dalyvavau konkurse kaip komisijos narys. Jau tuomet pastebėjau daugelį gabių muzikantų, ne tik akordeonistų, tačiau šiandieną situacija yra visai kita – jau turime daugelį savo srities profesionalų, tarp jų ir konkurso atidarymo koncerte grojantis Laimonas Salijus –  labai ryškus, talentingas artistas, dalyvavęs daugelyje tarptautinių akordeono konkursų, taip pat ir ankstesniuose “Coupe Mondiale”. Žinoma, itin tobulėja ir akordeono pedagogai, didelį indėlį kaip konkurso organizatorius bei profesionalus pedagogas įnešė ir Kazys Stonkus. Daugelis jaunų puikių atlikėjų jau taip pat pradėjo savo pedagoginę karjerą, tokie kaip jau minėtas Laimonas Salijus, taipogi Agnė Daučianskaitė ir kiti. Atlikėjai bei pedagogai Lietuvoje – išties aukšto lygio, o kaskart atvykdamas į Kauną čia jaučiuosi labai laimingas, tarsi namie.
 
Žinome, jau aplankėte daugelį pasaulio šalių su savo koncertiniais turais. Kas Jums įdomiausia išvykus svetur iš Italijos?
Labai mėgstu keliauti – mane domina šalių kultūra, maistas bei kraštovaizdis, tačiau įdomiausia – jos žmonės. Lietuvoje dalyvavau kaip žiuri narys konkursuose kaip “Olimpo musicale”, “Ascoltate”, ir galiu pasakyti, jog mane nuoširdžiai džiugina lietuvių pozityvumas bei svetingumas – čia visad jaučiuosi pakilios nuotaikos.
 
Akordeonas ir jo techninės galimybės sparčiai ištobulėjo per paskutinius dešimtmečus. Kokie svarbūs techniniai patobuliniai dar numatomi netolimoje ateityje?
Akordeonas yra ganėtinai jaunas instrumentas, ir, jei žvelgsime iš profesionaliosios, akademinės pusės, tai instrumentas vis dar vystosi – tai žinau, nes pats esu akordeonus gaminančios firmos savininkas. Naujausias iššūkis – tai tobulinti instrumento garsą, tačiau sumažinti instrumento svorį. Svorio klausimas yra itin svarbus, kadangi didžiąja dalimi yra apkraunami atlikėjo petys, kas riboja technines atlikimo galimybes. Kalbant iš profesinės pusės, manau, jog daugelyje Europos šalių, kaip Lietuva, Prancūzija, Italija, Rusija, mokymo sistema jau dabar yra labai gera. Siekiame, jog mūsų organizacija (CIA) įtrauktų kuo daugiau šalių ir padėtų jauniems atlikėjams iš viso pasaulio suteikti geresnes sąlygas tobulėjimui, o tai padės jiems siekti karjeros ateityje kaip pedagogams ar atlikėjams.
 
“Coupe Mondiale” – neabejotinai vienas stipriausių bei prestiziškiausių konkursų, kuris sukviečia geriausius savo srities profesionalus. Kokia yra prizinių vietų laureatų paslaptis?
Pagrindinė, trijų turų kategorija, yra išties labai sudėtinga. Atlikėjų programa trunka apie valandą, tad pasiruošti iš tiesų yra labai sunku. Pirmiausia, reikia turėti labai gerą mokytoją ar mokytojus, kurie nukreiptų studentą teisinga linkme. Neapsieinama ir be talento, tačiau taip pat reikia idėti labai daug darbo bei pastangų. Nuo sėkmės neatsiejami tokie aspektai, kaip aistra bei atsidavimas tam, ką darai, tačiau, kaip ir visuose konkursuose, labai svarbus faktorius yra ir sėkmė. Toje pačioje konkurso kategorijoje gali varžytis 5 ar 6 labai stiprūs atlikėjai, bet, norint puikiai pasirodyti trijuose turuose, reikia būti fiziškai stipriam, gerai nusiteikusiam, pailsėjusiam, taip pat neturėti problemų, susijusių su sveikata – viskas turi būti nukreipta tinkama linkme.
 
Ar kiekvienas, užtektinai dirbant, galėtų tapti profesionaliu atlikėju?
Vidutinio intelekto asmuo gali tapti geru muzikantu, tačiau tam, kad taptum geru artistu, talentas yra būtinybė. Norint tapti geru muzikantu, kaip ir minėjau, neapsakomai svarbu turėti gerą mokytoją, vedantį tinkamu keliu, žinoma, reikia ir atsidavimo savo darbui bei labai daug mokymosi, bet artistas, šalia visų šių išvardintų dalykų, turi savyje turėti ir talento, o jį puoselėjant, jis tik augs ir skleisis.
 
Kaip galėtume pritraukti kuo daugiau žmonių ir juos sudominti akordeonu?
Vienas svarbiausių veiksnių – bendravimas su žmonėmis. Visuomenės nepritrauksi su vienu pasirodymu, tarkim, futbolo stadione. Gali būti labai daug žmonių, tačiau tai bus tik vienkartinis pasirodymas. Reikšmingiausi dalykai yra tai, ką jūsų šalyje daro Kazys Stonkus ir Mindaugas Labanauskas – tai nuolatinis koncertų, įvairių pasirodymų visuomenei rengimas. Laimonas Salijus jau ne kartą groja Kauno valstybinėje filharmonijoje, savo virtuoziškumu, artistiškumu bei meile muzikai pritraukdamas vis didesnę bei įvairesnę klausytojų auditoriją, na o štai aš, pavyzdžiui, besilankydamas Kinijoje, dažnai grojau ir vaikų auditorijai. Bendrauti su įvairiais žmonėmis, suteikti galimybę mus, muzikantus, pamatyti ir išgirsti visuomenei yra raktas siekiant sudominti ir įtraukti kuo daugiau žmonių. Daug efektyviau yra rengti mažesnius renginius, bet nuolatos, nei didelio masto, tačiau retai.
 
Koks Jūsų palinkėjimas šių metų “Pasaulio taurės” dalyviams?
Tikiuosi, jog šiemet Kaune vyksiančiame “Pasaulio taurės” konkurse išvysime labai gerai pasiruošusius, aukšto lygio atlikėjus, kurie padės sėkmingai toliau kelti konkurso kartelę. Taip pat tikiuosi, jog laimės geriausi iš geriausių ir visi būsime laimingi šia didinga akordeono muzikos švente!
 
Islanda Kaušiūtė
 
 
 
Už paramą organizuojant 71 – ąjį pasaulinį akordeono konkursą “Pasaulio taurė” dėkojame:
Kauno valstybinei filharmonijai
Vytauto Didžiojo universitetui
Kauno miesto savivaldybei
 
Kviečiame į uždarymo koncertą, kuris vyks 2018 m. rugsėjo 29 d., 19 val. Kauno Valstybinės Filharmonijos Didžiojoje salėje (L. Sapiegos g. 5)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *