Mika Väyrynen

Mika Väyrynen – yra vienas žymiausių akordeono atlikėjų pasaulyje. Gimė 1967m. Helsinkyje (Suomija). Studijavo Sibelijaus muzikos akademijoje Helsinkyje (Suomija), kur 1992m. baigė antrosios pakopos studijas, o 1997m. ir doktorantūrą. Studijų metais Mika vienerius metus praleido Paryžiuje. Čia mokėsi pas profesorių Max Bonnay. Be akordeono jis taip pat studijavo ir vargonų atlikimo meną.

Savo solinę karjerą pradėjo kuomet 1985m. (būdamas 17 metų) surengė savo debiutinį rečitalį. Nuo tada koncertuodavo įvairiose pasaulio salėse: daugelyje Europos šalių, visose Skandinavijos šalyse, Japonijoje, Rusijoje, JAV ir Kinijoje. Kaip solistas koncertavo praktiškai su visais pagrindiniais Suomijos orkestrais, Estijos filharmonijos orkestru, Talino kameriniu orkestru, Kopenhagos filharmonijos orkestru.

Kaip kamerinės muzikos atlikėjas Vayrynen bendradarbiavo su žymiais instrumentalistais: Arto Noras, Ralf Gothoni, Jan-Erik Gustafsson, Vladimir Mendelssohn, Ramon Jaffe, Jaakko ir Pekka Kuusisto. Reguliariai dalyvauja įvairiuose muzikiniuose festivaliuose Prancūzijoje, Suomijoje ir kitur. Pasirodė beveik visuose tarptautiniuose akordeono muzikos festivaliuose, vedė seminarus, buvo svarbiausių akordeono konkursų žiuri nariu.

2007m. pirmasis iš viso pasaulio akordeonistų surengė solinį koncertą turbūt vienoje žymiausių koncertų salių pasaulyje Wiener Musikverein (Vienos koncertų salė).

Nuo 1990m. pradėjo įrašinėti kompaktinius diskus. Iki šiol jų yra įrašęs daugiau kaip 20, į kuriuos įeina solo, koncertų su orkestru, kamerinės muzikos repertuaras.

Vayrynen nuolatos aktyviai bendradarbiauja su žymiausiais pasaulio kompozitoriais. Tarp kompozitorių, kurie jam netgi dedikavo kūrinius, yra A. Sallinen, E. Tüür, P. Nordgren, L. Segerstam, J. Kaipainen, J. Nuorvala, P. Korpijaakko, A. Kusyakov, B. Precz and K. Lintinen.

2005m. Mika pristatė Paavo Korpijaakko kūrinį kamerinį koncertą „Metamorfozės“, 2006m. – Phr-Henrik Nordgren koncertą akordeonui ir simfoniniam orkestrui, 2007m. – Erkki-Sven Tüür koncertą akordeonui ir simfoniniam orkestrui „Pranašystė“ („Prophecy“). 2008m. pirmą kartą atliko paskutiniąją Anatoly Kusyakov kompoziciją „Sonata no.7“.

Daugelį metų buvo tango muzikos atlikėjas. Ketverius metus (1998 – 2001m.) jis grojo pirmoje savo muzikinėje grupėje „Tango for Four“. 2005 – 2007m. buvo kitos grupės „La Camorra“ narys. Mika atliko daugelį žymiausių šio žanro kompozicijų. Pavyzdžiui, Astor Piazzolla koncertas bandonijai ir koncertas bandonijai bei gitarai. Šias kompozicijas atlikdavo kartu su įvairiais orkestrais. 8 metus jis aktyviai grojo bandonija, tačiau nuo 2011-ųjų grįžo išskirtinai prie savojo bajano.

Mika Vayrynen taip pat yra pripažintas mokytojas bei dėstytojas. Nuo 1999m. jis dirbo Sibelijaus muzikos akademijoje Suomijoje. 1993 – 1996m. dėstytojavo Kärtner konservatorijoje Klagenfurte Austrijoje.

 

Mika Vayrynen atliekami kūriniai:

A. Piazzolla – Romance del diablo (Tango for Four)

A. Piazzolla – Adios Nonino (Tango for Four)

Trys suomių liaudies dainos

C. Saint-Saens – Dance Macabre

A. Kusyakov – Sonata no.7