Friedrich Lips

Frydrichas Lipsas (Friedrich Lips) – Rusijoje gimęs akordeonistas, akordeono dėstytojas Maskvos Gnesinų institute. Gimė 1948m. vokiečių kilmės tėvų šeimoje. 1967m. baigė Magnitogorsko Glinkos muzikos mokyklą. Tada persikėlė į Maskvą kur studijavo Gnesinų muzikinio ugdymo institute. Prieš baigdamas mokslus 1972m., jis jau 1971m. pradėjo čia mokytojauti, o 1974m. tapo asistentu. 1982m. jis buvo įvardintas asistuojančiu dėstytoju. 1989m. gavo individualaus dėstytojo pareigas.

Pasaulinį pripažinimą pelnė 1969m. kuomet laimėjo tarptautinį akordeono konkursą „Klingenthal“.

1970m. pradėjo sėkmingą muzikanto karjerą. Koncertai nusidriekė per įvairias šalis, tad nenuostabu, jog jis tapo itin ryškia žvaigžde akordeono muzikos pasaulyje. Yra grojęs žymiausiose pasaulio koncertų salėse (Kenedžio centre Vašingtone, Santori Tokijuje ir t.t.), reikšmingiausiuose tarptautiniuose muzikos festivaliuose (Boston, Huddersfield, Schleswig Holstein and Turin). Bendradarbiauja su žymiausiais pasaulio solistais (Gidon Kremer, Yo-Yo Ma, Mark Pekarsky, Vladimir Tonkha ir t.t.), kamerinės muzikos atlikėjais ir taip pat su orkestrais. Jis padarė didelę įtaką tolesniam bajano populiarinimui koncertinėje aplinkoje.

Kaip vizituojantis dėstytojas jis dirba įvairiose muzikinio ugdymo įstaigose bei muzikos akademijose čia pat Rusijoje bei užsienyje. Jo studentai yra daugelio ryškiausių akordeono muzikos konkursų laimėtojai.

Lipsas taip pat yra redaktorius bei kūrinių bajanui aranžuotojas. Publikuoja straipsnius muzikos teorijos bei istorijos temomis.

Kai dar egzistavo Sovietų Sąjunga, daugelyje įrašų buvo galima įžvelgti nepaprastą Lipso kūrybiškumą. Tuo tarpu jis išleido daugiau nei 20 kompaktinių diskų, kurie dabar yra naudojami kaip mokomoji medžiaga bajano specialybės studentams.

Užsiimdamas koncertine veikla, dėstytojaudamas jis dar skiria laiko tarptautinių seminarų, meistriškumo kursų rengimui, dalyvauja pagrindiniuose tarptautinio masto akordeono konkursuose kaip komisijos narys. Be to, Lipsas yra kasmetinio Maskvos bajano festivalio sumanytojas ir meno vadovas, tarptautinio simpoziumo iniciatorius bei patarėjas tarptautinėse akordeono asociacijose.

Frydricho Lipso atliekamos kompozicijos:

I. Strauss – polka „Trik Trak“

Khatchiaturian – Toccata

Boellmann – Gothic Minuet

A. Piazzolla – Muerte del Angel

E. Podgaits – Rio-Rita Cocktail